smarta lösningar på praktiska problem.

Hos oss hittar du marknadens mest framtidssäkra och hållbara luft-, värme- och ventilationslösningar. Vår ambition är, och har alltid varit, att bidra till ett bekvämt och hållbart liv. För både företag och privatpersoner. 

Allt började med världens första böjbara rör.

Nordiska skorstensprodukter grundades av skorstenspionjären Arvid Johnson 1964 – hans strävan att alltid erbjuda den säkraste och smartaste lösningen för sina kunder förde honom till England där han hämtade inspiration från bilindustrins ventilationsrör som gick att böja hur som helst. Arvid ökade storleken och bytte materialet på rören och därmed hade han utvecklat marknadens första godkända, flexibla och säkra rör att laga skorstenar med. 

Arvid revolutionerade branschen, och även om han nu är borta så lever hans anda kvar i företaget. Med säkerhet, kvalitet och hållbarhet som ledstjärnor uppfinner och utvecklar vi fortfarande nya produkter som ska förbättra och förgylla vardagen för våra kunder. 

kontakt
+46 (0)521 65 999

Nygatan 87, 462 32 Vänersborg

vårt team

Filip Kattilakoski

Sälj / Order

filip.kattilakoski@nspab.se
0706-65 99 94

Anders Morell

Sälj / Order / Teknisk support

anders.morell@nspab.se
0706-65 99 97

Albin Holm

Order / Administration

albin.holm@nspab.se
0521-28 12 10

Aili Eklund

Lager/Leveransansvarig

aili.eklund@nspab.se
072-402 08 20

Jan Johnson

Produktionschef

jan.johnson@nspab.se
0706-65 99 92

Tove Svalin

EKONOMI

tove.svalin@nspab.se
0521-28 12 07